Gryzienie to naturalna potrzeba psów. Jest ona całkowicie normalna i w różnych etapach życia zwierzęcia może się ona nasilać bądź osłabiać. Kontrolowane podgryzanie zabawek czy kostek ma funkcję wyciszającą i poniekąd relaksacyjną. Jednak, kiedy nasz pupil zacznie niszczyć nasze ubrania bądź porysuje zębami meble sytuacja zaczyna się komplikować. Jak postępować w takiej sytuacji? Czy mamy na nią jakiś wpływ? Dr Lucy radzi: wybierz odpowiednią strategię.
jak oduczyć psa gryzienia

GRYZIENIE U SZCZENIAKA

U szczeniaków gryzienie łączy się z procesem ząbkowania, można więc zaobserwować je niemal na każdym kroku. Często pojawia się w trakcie zabawy z właścicielem i nie należy się go bać – jest oznaką miłości i radości do człowieka. Psy podgryzają ręce i dłonie swoich opiekunów po to, aby ich „pozaczepiać” i dzięki temu utrzymać ich uwagę. Trzeba pamiętać również, że szczeniaki, tak samo jak dzieci, mają zęby mleczne, które wypadają i zmieniają się na uzębienie stałe. Wtedy chęć szarpania niemal wszystkiego wokół jest całkowicie naturalna i z czasem minie. Proces wymiany zębów powinien zakończyć się mniej więcej w 9. miesiącu życia psa. Jest to oczywiście zależne od rasy i indywidualnego rozwoju pupila.

Jeśli czujemy jednak, że gryzienie jest objawem agresji, trzeba szybko zmienić swoje postępowanie wobec zwierzęcia. Proces wychowania wymaga od nas stanowczości: nie wolno pobłażać psu, kiedy nas krzywdzi. Jeśli nasz pupil zachowuje się źle, trzeba przerwać zabawę i użyć zdecydowanego tonu głosu. Sprawdzają się krótkie komendy typu „zostaw”, „nie wolno”, „puść”, „stop”. Pies potrzebuje czasu na wyciszenie i zrozumienie tego, co się dzieje – do wspólnej gry wróćmy dopiero wtedy, kiedy zachowuje się poprawnie.

Nie zapominajmy o nagrodach: jeśli np. pies złapie naszą rękę zbyt mocno, ale sam się opamięta i szybko ją puści, wyraźmy uznanie przyjaznym tonem głosu oraz głaskaniem. Szczeniaki szybko się uczą – to one najszybciej przyzwyczajają się do panujących w domu zasad.

Ważne jest również to, aby ludzkie ręce kojarzyły się psu z bliskością i bezpieczeństwem. Dawajmy mu dużo miłości, która zbuduje w nich zaufanie do nas i innych domowników.

GRYZIENIE U DOROSŁYCH PSÓW

Podobne metody można zastosować u starszych psów, jednak musimy wykazać się dużą dawką cierpliwości: weźmy pod uwagę, że tak jak my, posiadają one swoje własne doświadczenia, które wywołują w nich pewne zachowanie. To nie ich wina. Dr Lucy ostrzega: proces adaptacji do nowych reguł może płynąć wolniej i nie należy się tym zrażać.

U każdego psa świetnie sprawdzą się zabawki dostosowane do jego wieku: wszelkiego typu gryzaki, specjalne szarpaki czy twarde kostki pomogą mu przenieść zły nawyk na przeznaczony do tego celu przedmiot. W niektórych można schować smakołyki, które dodatkowo uatrakcyjnią mu zabawę.

Nie zapominajmy o odpowiednio długich spacerach. Nadmierna potrzeba gryzienia może wynikać również z nudy, frustracji i brakiem możliwości wyrażenia swoich emocji. Pies potrzebuje się „wyszaleć” – niech przynajmniej jeden z codziennych spacerów będzie dłuższy i odbywa się w korzystnej dla psa przestrzeni: dużym parku lub na psim placu zabaw. To pozwoli Twojemu pupilowi wybiegać się i wyładować energię z całego dnia. Nie zapominajmy również w razie potrzeby o kąpieli i oczyszczeniu psich łap przed wejściem do domu.

JAK ODUCZYĆ PSA GRYZIENIA MEBLI?

Jeśli pies niszczy powierzchnie, można postąpić dwojako: kiedy dzieje się to pod naszą nieobecność, prawdopodobnie wynika to ze strachu o to, że opiekun nie wróci. Możemy zostawić psu przedmiot przesiąknięty naszym zapachem np. kocyk bądź stare kapcie czy sweter. Gdy natomiast gryzienie mebli, firan czy dywanów staje się mocno uciążliwe, można zastosować specjalnie przeznaczone do tego celu preparaty, które skutecznie odstraszą zwierzaka przed polizaniem takiego miejsca. Pamiętajmy, aby zawierały one TYLKO naturalne składniki bezpieczne zarówno dla zwierząt, jak i ludzi.

Trzymamy za Ciebie kciuki. Powodzenia!