Blog

Wakacje z psem

Zbliża się czas urlopowych szaleństw wśród fal czy pieszych, górskich wędrówek. Niezależnie od tego jaki kierunek wybierzemy, pragniemy towarzystwa naszego czworonoga. Wakacje z psem to nie lada wyzwanie. Podczas ich organizacji musimy zwrócić uwagę na kilka ważnych szczegółów. Dzięki temu nasz przyjaciel również spędzi je komfortowo a my będziemy w stanie uniknąć niepotrzebnych kłopotów.

Udany urlop wymaga należytej organizacji. Wybierając się na wakacje z psem musimy wziąć pod uwagę również i jego potrzeby. Jeśli podejdziemy do tego tematu rozsądnie, to zapewnimy komfort i sobie i przyjacielowi na czterech łapach. Do tego będziemy w stanie uniknąć sytuacji stresowych, które wcale nie muszą wiązać się wyłącznie ze spakowaniem wszystkiego tego, co niezbędne. Podpowiadamy na co warto zwrócić szczególną uwagę przygotowując się do wyjazdu i sprawić, by dla wszystkich przebiegał miło i przyjemnie.

Termin wyjazdu
Długowłose psy mogą nie lubić upałów. Warto wziąć to pod uwagę podczas planowania terminu wakacyjnego wojażu. Urlop zależy jednak od wielu zmiennych, jak na przykład decyzje pracodawcy czy dostępność bazy noclegowej. Może okazać się, że nie będziemy mieć dużych możliwości wyboru i nasz wyjazd przypadnie w czasie, w którym letnie temperatury sięgają zenitu. Musimy wtedy dobrze przemyśleć to, w jaki sposób zapewnimy psu ochłodę. Mimo wszystko warto zastanowić się, czy na urlop nie pojechać poza sezonem. Upał jest wtedy mniejszy, podobnie jak ruch turystyczny. Będzie więc chłodniej, ale też i spokojniej.

Góry, a może morze?
Każdy z nas ma swoje wakacyjne preferencje. Miejsce docelowe będzie mieć duże znaczenie w zakresie tego, co powinniśmy spakować oraz jak konkretnie przygotować się do wyjazdu. Ma to również znaczenie dla naszego czworonoga. Jeśli lubi on wodę, musimy włożyć do walizki odpowiednie kosmetyki dla psów, na przykład te od Dr Lucy. Woda w jeziorze czy rzece zawierać może sporo zanieczyszczeń. Morska z kolei – także sól. Lasy, łąki i zarośla to przyczółek kleszczy, które chętnie czepiają się sierści. Jeśli planujemy wycieczki w wymagającym, górskim terenie musimy zadbać o poduszki łap naszego przyjaciela. Dlatego psie kosmetyki będą nam niezbędne, szczególnie podczas dłuższego, wakacyjnego wyjazdu w towarzystwie długowłosych psów o wymagającej sierści. Musimy się oczywiście także zorientować, czy w miejscu docelowym będziemy mogli bez problemów odpoczywać w towarzystwie czworonoga, niezależnie od tego, czy mówimy o hotelu lub polu campingowym czy otoczeniu, jak plaża, kąpielisko, piesze szlaki i tak dalej.

Formalności
Zanim wyruszymy w drogę upewnijmy się, że nasz pies ma komplet niezbędnych dokumentów, jak chociażby książeczka zdrowia. Jeśli wybieramy się za granicę, koniecznie sprawdźmy czy musimy posiadać dla niego paszport, a także konkretne wytyczne dotyczące tego, co psu wolno a czego robić nie może. Choć nasz przyjaciel powinien mieć chip to możemy dodatkowo przywiesić mu przy obroży nieśmiertelnik czy medalik z kontaktem do właścicieli. Będzie to bardzo pomocne w przypadku nieoczekiwanego oddalenia się psa.

Pakowanie
Do walizki wkładamy wszystko to, co niezbędne. Z dużym prawdopodobieństwem o czymś zapomnimy, nawet robiąc wcześniej listę. Bezwzględnie jednak powinniśmy pamiętać o książeczce zdrowia i odpowiednich lekach dla naszego pupila, chociażby na biegunkę. Te warto dobrać we współpracy z weterynarzem, a nie na własną rękę. Inaczej możemy postąpić z kosmetykami dla psów. Nasi pupile mogą ich bezwzględnie wymagać, aby nie nabawić się na wakacjach problemów z sierścią i skórą. Dotyczy to głównie długowłosych ras psów, ale nie wyłącznie. Weźmy ulubione zabawki, jak gryzak czy piłka, miski, smycz, obrożę i kaganiec. Obowiązkowo spakujmy także szczotkę, która będzie pomocna przy codziennym wyczesywaniu mniejszych i większych ciał obcych z sierści.

Wygodna podróż
Na wakacje z psem możemy wybrać się praktycznie każdym środkiem transportu. W przypadku samolotu jednak taka podróż może nie być dla niego najprzyjemniejsza. Odbywa się w przystosowanym transporterze w luku bagażowym. Jazda pociągiem wiąże się z koniecznością używania kagańca, co z kolei jest niekomfortowe przy dłuższej trasie. Najkorzystniejszy będzie samochód osobowy. Korzystając z klimatyzacji pamiętajmy o tym, aby różnica temperatury pomiędzy wnętrzem auta a otoczeniem nie była większa niż około 7 stopni Celsjusza. Jadąc z czworonogiem róbmy częste postoje, by mógł on rozprostować nieco kości i przede wszystkim – napić się wody. Unikajmy podawania mu jedzenia w trakcie podróży.

Higiena i pielęgnacja
Jak już wspominaliśmy, w podczas wakacyjnego wyjazdu nie powinniśmy zapominać o należytej higienie i pielęgnacji. Pomocne ku temu będą odpowiednie psie kosmetyki. Koniecznie zabierzmy ze sobą odpowiedni repelent na kleszcze i komary, które potrafią natrętnie zaburzać wypoczynek. Skuteczne preparaty znajdziecie w ofercie Dr Lucy oraz Dr Lucy Eco. To jednak za mało, szczególnie jeśli podróżują z nami długowłose psy. Ich sierść potrafi być naprawdę wymagająca i każde zanurzenie się w jeziorze czy morzu będzie skutkować koniecznością nie tylko spłukania jej pod bieżącą wodą, ale też zastosowania szamponu dla psa. Mało tego – konieczne będzie także czesanie. Tu świetnie sprawdzi się specjalny preparat do rozczesywania kołtunów u psa oraz dobra odżywka nawilżająca, szczególnie po szaleństwach wśród słonych, morskich fal. Właściciele krótkowłosych psów mogą mieć trochę łatwiej, ale należyta, wakacyjna pielęgnacja ich nie ominie. W ich przypadku, oprócz wyczesywania, szczególnie polecany jest suchy szampon dla psa, który jest prosty i skuteczny w stosowaniu. Możemy go uzupełnić o odżywkę dla psa bez spłukiwania. Przebywając nad wodą pamiętajmy również o należytej higienie oczu i uszu naszych pupili. Wszystkie niezbędne psie kosmetyki znajdziecie w sklepie internetowym Dr Lucy. Warto go odwiedzić przed wyjazdem na urlop!

Bądźmy wyrozumiali
Często o tym zapominamy, ale nasz pies może czuć się nieswojo w nowym miejscu. Pojawić może się strach, zagubienie lub zachowania, których w domu nie przejawia. Nie ma w tym niczego dziwnego. Zna tam przecież każdy kąt a na wakacjach wszystko jest inne. Zamiast wpadać w nieuzasadnione nerwy wykażmy odrobinę zrozumienia i poświęćmy mu trochę uwagi i czasu. Niektóre czworonogi uspokajają się od czesania. Warto mieć więc szczotkę pod ręką. Doskonałe efekty przyniesie też zwykłe głaskanie. Możemy posłużyć się smaczkami, którymi odwrócimy uwagę czworonoga od stresującej go sytuacji.

 

Wakacje z psem powinny być przede wszystkim dobrze zaplanowane. Dzięki temu weźmiemy też pod uwagę potrzeby naszego pupila. Pamiętajmy o spełnieniu niezbędnych formalności, dokumentach oraz zapakowaniu wszystkich najpotrzebniejszych rzeczy. Przydadzą się zarówno miski, zabawki czy legowisko jak i psie kosmetyki. Te z resztą mogą być wręcz niezbędne w przypadku wymagającej sierści długowłosych ras psów. Nasz przyjaciel ma prawo czuć się w nowym miejscu nieswojo. Poświęćmy mu odpowiednio dużo czasu, aby pokonał strach i nabrał pewności siebie. Dzięki temu wszyscy będą mogli w pełni cieszyć się wakacjami!