Blog

Wiosenna aktywność z psem – nasze pomysły

Jeśli wierzyć doniesieniom medialnym obudziły się już niedźwiedzie. To znak, że czas pożegnać zimę i przygotować się na wiosenną aktywność z psem! Jaką konkretnie poleca Dr Lucy? Zapraszamy do lektury!

Czas powoli żegnać się z zimą i przygotować się na wiosenną aktywność z psem. Sprawdźcie nasze pomysły które sprawią, że nudno nie będzie. Nawet wtedy, gdy za oknem szaleć będą wiosenne burze!

Zróżnicowane potrzeby ruchu

Wiosenna aktywność z psem kojarzy nam się przede wszystkim z ruchem. Dodatnie temperatury, przyjemne słońce, zieleń trawy i błękit nieba zachęcają do dłuższych spacerów oraz zabaw na świeżym powietrzu. Korzysta również nasz pies – dla większości ras szybki spacer za potrzebą fizjologiczną to zbyt mało, aby spożytkować nadmiar energii i dać jej upust. Nic więc dziwnego, że gdy idzie wiosna, psy łakną zdrowego ruchu. Aktywność fizyczna powinna być natomiast odpowiednio dopasowana do wymagań naszego czworonoga. Niektóre rasy potrzebują intensywnego ruchu i doskonale czują się nawet na specjalnych torach przeszkód. Innym z kolei wystarczy trucht za piłką w parku czy nieco intensywniejszy niż zwykle spacer. Pamiętajmy jednak, aby oprócz aktywności fizycznej zapewnić psu zapewnić też inne atrakcje.

Nie tylko wysiłek fizyczny

Wiosenna aktywność z psem to również zadania czy zabawy, które pobudzają zmysły i aktywizują umysł pupila. Dr Lucy szczególnie docenia je wtedy, gdy pogoda nie zachęca do ruchu na zewnątrz. Aktywność umysłowa także pozwala na spożytkowanie znacznej części nadwyżki psiej energii. Jest ciekawą atrakcją, dzięki której pozbędziemy się nudy i odciągniemy umysł psa od kiepskich pomysłów, które są z tą nudą związane. Warto więc zaplanować ją podczas wiosennych aktywności tym bardziej, że psi umysł możemy aktywizować również w plenerze!

Pomysły na wiosenną aktywność z psem w plenerze

Przede wszystkim spacery – wiosną możemy je nieco wydłużyć. Warto wziąć ze sobą ulubioną piłkę i aktywnie z niej korzystać. Urozmaici to wyprawę i pomoże psu się wybiegać. Do truchtu możemy go zachęcić, jeśli sami zaczniemy poruszać się nieco szybciej. Nam również wyjdzie to na zdrowie!
Jeśli nam samym aktywność fizyczna w terenie nie jest obca, weźmy psa ze sobą. Na pewno chętnie nam potowarzyszy w biegu, spacerze z kijkami a nawet podczas jazdy na rowerze!
Prace ogrodowe – jeśli się ich podejmujemy, nie trzymajmy psa w domu. Niech spędza czas obok nas! Być może wykopie coś ciekawego? A może znajdzie ukryte przez nas wcześniej psie zabawki? Czy za smaczki nauczy się podawać nam niewielkie, ogrodowe narzędzia? W każdym razie zajmie umysł, spędzając miło czas na świeżym powietrzu. Szczególnie polecane dla tych czworonogów, które nie przepadają za intensywnym wysiłkiem fizycznym.
Spacer do lasu – nawet, jeśli będzie spokojny, zapewni mnogość niecodziennych zapachów, które wywołają u psa zaciekawienie i ekscytację, skutecznie zajmując jego umysł. Dr Lucy Team poleca!

Pomysły na wiosenną aktywność z psem w domu

Zabawa w przeciąganie – To chyba najprostsza zabawa, do tego bardzo lubiana przez nasze czworonogi. Ważne, aby kontrolować zabawę w taki sposób, by nie pojawiała się podczas niej nadmierna ekscytacja czy agresja. Choć dawniej do tej zabawy wystarczył rękaw ulubionej bluzy, dziś Dr Lucy poleca specjalne gryzaki na odpowiednim sznurku, a nawet sam sznurek z supłem na końcu.
Berek lub też gonito. To nic innego jak uciekanie i gonienie się z psem. Tak jak w przypadku przeciągania utrzymujmy kontrolę, aby zabawa pozostała zabawą.
Tor z przeszkodami – możemy zorganizować go nawet w stosunkowo niewielkim mieszkaniu, korzystając z krzeseł, foteli i poduszek. Warto po drodze ukryć psie smaczki, które wprowadzą element atrakcji umysłowej związany z ich poszukiwaniem!
Cenione i lubiane psie zabawki – warto mieć je pod ręką! Dr Lucy poleca przede wszystkim różnego rodzaju piłki. Są bardzo uniwersalne! W roli gryzaków świetnie sprawdzą się różnej maści maskotki. Szczególnie warte uwagi są tzw. zabawki sensoryczne, czyli takie, które angażują też zmysły. Mogą występować pod wieloma postaciami i być wykonane z różnych materiałów. Niektóre wydają dźwięki, jak chociażby szelest, inne emitować mogą światło. Doskonale potrafią skupić na sobie psią uwagę.
Zabawki węchowe – takie jak maty węchowe czy kongi – skutecznie umilają czas zwierzakom, zmuszając do ruszenia nosem, aby wydobyć psie smaczki z zabawki!
Zabawki intelektualne – najczęściej pies musi przesunąć lub przestawić jakiś element zabawki, aby dostać się do ukrytego smaczka. Zabawa powinna odbywać się w obecności opiekuna, aby nakierować psa na rozwiązanie, aby niepowodzenie nie powodowało frustracji. Przygodę z tego typu zabawkami powinniśmy zacząć od tych najprostszych, aby nie zniechęcić psa do zabawy nimi.

Kąpiel i czesanie, gdy pada

Zabiegi pielęgnacyjnie mogą kojarzyć się z czymś miłym, przyjemnym i zabawnym. Warto wykorzystać to w deszczowy dzień, zapewniając pupilowi kąpielowe atrakcje. Jakie gadżety będą tu pomocne? Przede wszystkim odpowiednie narzędzia groomerskie oraz kosmetyki dla psów od Dr Lucy! Warto sięgnąć na przykład po szampony i odżywki do sierści psa. Ułatwią szczotkowanie czy czesanie. Jeśli pupilowi z wanną nie po drodze, możemy wykorzystać spray do rozczesywania sierści psa, który nie wymaga spłukiwania. Dzięki niemu czesanie będzie miłe i przyjemne a sierść odpowiednio odżywiona.

Choć formalnie trwa jeszcze zima, na wiosenną aktywność z psem warto przygotować się już teraz. Mamy nadzieję, że kilka pomysłów od Dr Lucy nieco w tym pomoże. Jeśli podczas plenerowych zabaw na sierści pojawi się wiosenne błoto, zapraszamy do naszego sklepu internetowego z bogatą ofertą szamponów oraz odżywek do sierści psa!