Jesień zachęca do grzybobrania, najlepiej w towarzystwie swojego czworonoga. Nawet jeśli sami znamy się na grzybach, musimy mieć go na oku – najpewniej nie rozróżni on podgrzybka od muchomora, a zatrucie grzybami u psa może być śmiertelne!
Nie ma nic przyjemniejszego niż spacer w lesie i zbieranie dorodnych borowików czy koźlarzy. Nasz pies z kolei też chętnie spędzi trochę czasu na świeżym powietrzu. Co, jeśli z rozpędu zje jakiegoś trującego grzyba? Zatrucie grzybami u psa stanowi poważne zagrożenie, więc musimy działać zdecydowanie – Dr Lucy podpowie Wam jak!
Atrakcyjny spacer
Grzybobranie to świetny sposób na spędzenie odrobiny wolnego czasu na łonie natury. Nie idźmy do lasu sami – zabierzmy psa ze sobą! Będzie to dla niego niesamowitą atrakcją. Zadba o to przede wszystkim mnogość niecodziennych zapachów, które zaintrygują jego umysł. Możliwość zdrowego ruchu w terenie pozwoli z kolei na spożytkowanie nadmiaru energii. Dzięki temu pies będzie spokojniejszy w domu, a i jakość jego snu powinna się poprawić. Zdecydowanie warto więc zabrać czworonoga do lasu, pomimo tego, że potencjalne ryzyko spożycia przez niego czegoś nieodpowiedniego istnieje. Zatrucie grzybami u psa na szczęście nie zdarza się często. Warto jednak mieć na uwadze fakt, że jest ono możliwe i wymaga odpowiedniej reakcji.
Objawy zatrucia grzybami u psa
Zatrucie grzybami u psa może przebiegać różnie, w zależności od tego, jaki “trujak” został spożyty i z jaką toksyną mamy do czynienia. W przypadku niektórych grzybów pierwsze objawy zatrucia mogą pojawić się już po 20 minutach od jego zjedzenia. Inne mogą nie wywoływać intensywnych objawów zatrucia nawet przez kilka dni. Jeśli byliśmy na leśnym spacerze, a nasz pupil zachowuje się nieswojo, nie bagatelizujmy zagrożenia i skontaktujmy się z weterynarzem. W przypadku zatrucia grzybami u psa najczęściej będziemy mieć do czynienia z:
- nadmiernym ślinieniem się
- biegunką i wymiotami (w konsekwencji z odwodnieniem),
- brakiem apetytu,
- nadmiernym pragnieniem,
- bolesnym brzuchem
Mogą pojawić się też objawy natury neurologicznej, takie jak:
- chwiejny chód
- oczopląs
- osłabienie i śpiączka
- ataki padaczki
Zatrucie grzybami o psa – pierwsza pomoc
Jeśli byliśmy świadkami spożycia trującego grzyba przez naszego psa, w pierwszej kolejności powinniśmy wywołać u niego wymioty, a następnie pilnie skontaktować się z lekarzem weterynarii, który doradzi dalsze działania. Jeśli momentu spożycia nie widzieliśmy, ale po zachowaniu psa domyślamy się, że mógł on zjeść “trujaka”, dzwońmy do weterynarza – musimy być gotowi na pilną wizytę w klinice, choć wet może zalecić też środki farmakologiczne, które podamy we własnym zakresie. Nie korzystajmy z nich jednak na własną rękę, bez uprzedniego kontaktu z lekarzem!
Uwaga na kleszcze
Zatrucie grzybami u psa to nie jedyne niebezpieczeństwo, z którym możemy spotkać się podczas leśnego spaceru. Nawet podczas jesiennych chłodów aktywne pozostają kleszcze. Naszego czworonoga powinniśmy należycie przed nimi chronić. Poza środkami, które określi indywidualnie lekarz weterynarii, warto zastosować nasz ekologiczny spray na kleszcze dla psa z Dr Lucy Eco. To jednak nie wszystko, co możemy zrobić. Po powrocie do domu warto czworonoga wyczesać i dokonać przeglądu sierści i skóry w poszukiwaniu niechcianych pajęczaków. Tu pomocny może być nasz spray do rozczesywania sierści psa z linii Dr Lucy Home lub odżywka do sierści psa Easy Brush z linii Pro.
Zatrucie grzybami u psa może mieć poważne konsekwencje dla jego zdrowia. Dlatego nie zwlekajmy z telefonem do weterynarza, jeśli zauważymy, że nasz pies po leśnym spacerze jest jakiś nie swój. Nie zapominajmy też o kleszczach, które wciąż czają się w leśnych zaroślach. Pomoże spray na kleszcze dla psa, organoleptyczna kontrola skóry i sierści oraz wyczesywanie. Warto zastosować przy okazji kosmetyki dla psów, które ułatwią tę czynność. Znajdziecie je w sklepie internetowym Dr Lucy!