Wraz z odejściem mrozów i pojawieniem się ciepłych, słonecznych dni wraca zmora naszych chwil na łonie natury – kleszcze. Te niewielkie pajęczaki z podgromady roztoczy są wskazywane przez naukowców jako ogromne zagrożenie dla ludzi i zwierząt żyjących w naszym regionie geograficznym.

kiedy psa atakują kleszcze, bez panikiKleszcze możemy spotkać wszędzie, zaczynając od przydomowych ogródków, w parkach miejskich, ale też oczywiście i przede wszystkim w lasach – w tych miejscach występują najbardziej liczne i groźne dla zdrowia kleszcze pospolite. Czekają na swoich żywicieli najczęściej w wysokich trawach, gęstych zaroślach, leszczynie, krzewach oraz w paprociach. O ile zabezpieczamy siebie, dzieci i zwierzęta przed wizytą w lesie, to rzadko myślimy o niebezpieczeństwie czekającym nas w naszym ogrodzie czy ulubionym parku.

Środków dla odstraszających kleszcze dla ludzi jest bardzo dużo, gorzej z bezpiecznymi preparatami dla zwierząt, a przecież dbanie o ich bezpieczeństwo jest trudniejsze. W lesie na otwartej przestrzeni często decydujemy się spuścić psa z smyczy – żeby poczuł przysłowiową wolność. Oczywiście nie unikniemy, żeby nasz zwierzak nie wbiegł za swoim nowym tropem w zarośla czy paprocie. Dodatkowo długa, gęsta sierść utrudnia nam upewnienie się, że psiak nie złapał kleszcza. Na szczęście rynek rozwija się, mamy do dyspozycji nowe środki. W laboratorium Dr Lucy opracowaliśmy środek odstraszający kleszcze i komary – casual nr 9. Specjalnie opracowana formuła zapachowa oparta na naturalnych olejkach i ekstraktach z roślin pozostawia przestrzeń wolną od owadów i kleszczy wokół Twojego psa. Docenisz także piękny ziołowy zapach tak inny od zapachu preparatów syntetycznych. Pamiętaj jednak, by podczas spacerów w miejscach bytowania kleszczy (lasy, łąki, parki itp.), preparat stosować jako uzupełnienie preparatów dostępnych u lekarza weterynarii. Pamiętajmy też, aby używać środków zgodnie z instrukcją przedstawioną przez producenta na ulotce i ściśle według zaleceń lekarza weterynarii, pod którego opieką znajduje się nasz psi przyjaciel.

Bez względu na rodzaj i ilość środków bezpieczeństwa, skórę psa należy regularnie przeglądać pod kątem obecności niechcianych pasożytów – szczególnie w okresie ciepłych dni, kiedy spacerujemy z naszym zwierzakiem po łąkach, lasach czy miejskich parkach. Szczególną uwagę trzeba zwrócić na sierść i skórę psów długowłosych.