Blog

5 pomysłów na zabawę z psem

By 10 marca, 202231 marca, 2022No Comments

Codzienna aktywność naszych zwierzaków nie powinna ograniczać się tylko do krótszych lub dłuższych spacerów! Zabawa to ważna część życia naszych czworonogów i odgrywa w nim istotną rolę – pozwala na szybsze budowanie więzi z opiekunem 😊 Jest im potrzebna do szczęścia! Właśnie dlatego Dr Lucy przedstawi Wam pięć pomysłów na zabawę z psem. Możecie je wypróbować już podczas dzisiejszego spaceru!

Ukryte skarby

Węch to jeden z najbardziej rozwiniętych zmysłów u psa i daje dużo możliwości do zabawy z naszym pupilem. Świetnym sposobem na jego wykorzystanie jest zabawa w ukryte skarby. Na czym ona polega? Jest to po prostu szukanie smakołyków. Możemy je chować po całym domu, np. pod kocem czy poduszką. Schowaj smakołyk w pomieszczeniu, w którym aktualnie nie ma psa, a następnie go zaproś. Początkowo możesz pomagać zwierzakowi w odnajdywaniu smakołyków, a z czasem pozwól mu odnajdywać je samodzielnie. Pamiętaj, żeby pozwolić mu je zjeść za każdym razem, gdy uda mu się je odnaleźć! Raz na jakiś czas kilka chrupków więcej nie zaszkodzi 😊

Zabawa w chowanego

Tak, dobrze widzicie – z psem też się można bawić w chowanego! Do tej zabawy będziemy potrzebowali pomocnika. Jego zadaniem będzie przytrzymanie psa, gdy Ty w tym czasie będziesz się chować w innym pomieszczeniu. Nie wołaj psa ani nie wydawaj dźwięków. Osoba, która przytrzymuje czworonoga, daje mu komendę, np „szukaj!”. Zadaniem zwierzaka jest odnalezienie Twojej kryjówki. Gdy mu się to uda, nagrodź go – wyciągnij jego ulubioną zabawkę lub daj mu mały smakołyk.

Zgaduj-zgadula

Zgaduj-zgadula to kolejna zabawa węchowa. Do jej przygotowania będziemy potrzebować dwóch kubków, doniczek lub czegoś w podobnym kształcie o nieprzezroczystej powierzchni. Pod jednym z kubeczków chowamy ulubiony przysmak psa, tak aby zwierzak nie wiedział, gdzie on się znajduje. Zadaniem naszego psiaka jest znalezienie przysmaku poprzez węszenie. Zwracaj uwagę, żeby czworonóg nie przewracał kubeczków. Po odnalezieniu smakołyka pozwól mu go zjeść! Początkowo trenuj z dwoma kubeczkami, a gdy zauważysz, że dwa kubeczki to za mało, możesz dodawać kolejne.

Zabawa w przeciąganie

To jedna z najprostszych zabaw, w którą możemy się bawić z naszym pupilem. Potrzebujemy do niej tylko jednej z zabawek naszego psa! Pozwala ona na trenowanie siły i autokontroli u naszego zwierzaka, ale uwaga – przeznaczona jest tylko dla zwierząt, które potrafią się pohamować. Pamiętaj, że to Ty całkowicie kontrolujesz przebieg zabawy oraz jej przestrzeń. W każdej chwili możesz naprowadzić psa na inne miejsce. Kontroluj też zachowanie psa, aby na Ciebie nie skakał i nie chciał Cię gryźć.

Tor z przeszkodami

To świetna zabawa zarówno dla osób, które dysponują mniejszą, jak i większą przestrzenią. Do przygotowania toru przeszkód dla zwierzaka potrzebujesz mebli, które możesz z łatwością przesunąć np. krzesła, pufy czy poduszki. Poustawiaj je w różnych konfiguracjach, a pomiędzy nimi ukryj smakołyki dla Twojego pupila. Pamiętaj, żeby co jakiś czas zmieniać ułożenie toru przeszkód – dzięki temu zwierzak nie nauczy się przechodzenia toru na pamięć.

Zabawa z naszym pupilem wcale nie musi polegać tylko na rzucaniu piłeczką! Wystarczy kilka chwil, aby przygotować pełen atrakcji popołudniowy spacer dla Twojego Zwierza. Szczególnie teraz, kiedy w powietrzu już czuć wiosnę 😊 Dr Lucy życzy Wam miłej zabawy!