Kosmetyki powinny być badane dermatologicznie. Czy dotyczy to również tych psich? Czy słusznie kojarzą się z testami na zwierzętach? Czy kosmetyki dla psów to w ogóle kosmetyki i jak odbywają się w ich przypadku takie badania? W Dr Lucy znamy odpowiedzi na te pytania. Oto cała prawda o testach dermatologicznych!

“Testowany dermatologicznie”. Taki zapis może budzić niejednoznaczne emocje. Czy szampon dla psów, który został przebadany dermatologicznie testowany był na zwierzętach? Okazuje się, że nie taki diabeł straszny, jakim go malują. Sprawdźmy, co na ten temat mówi prawo i dlaczego warto zaufać sprawdzonym producentom psich kosmetyków.

Kosmetyki dla psów a prawo

Czy wiecie, że psie kosmetyki w świetle obowiązującego prawa nie są wcale definiowane jako kosmetyk? Oznacza to tyle, że wymogi takich aktów jak Ustawa z dnia 4 października 2018 r. o produktach kosmetycznych ich nie obejmują. Jeśli ktoś miałby wątpliwości, to rozwiewa je Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) Nr 1223/2009 z dnia 30 listopada 2009, którego art. 2 ust. 1a stanowi:

„produkt kosmetyczny” oznacza każdą substancję lub mieszaninę przeznaczoną do kontaktu z zewnętrznymi częściami ciała ludzkiego (…).

Czy psie kosmetyki podlegają testom dermatologicznym?

Jak wynika ze wskazanych wcześniej ustaw, nie istnieje wymóg prawny, który nakładałby na producentów pielęgnacyjnych preparatów dla zwierząt obowiązek przeprowadzania badań i testów dermatologicznych. Wielu z nich więc tego nie robi. Dlaczego? Z jednej strony wiążą się one ze sporym kosztem a z drugiej – co, jeśli wynik będzie inny, niż oczekujemy? Pozostawmy to pytanie bez odpowiedzi…

Warto zaufać rzetelnym producentom

Czy brak ustawowego obowiązku testowania psich kosmetyków wzdłuż i wszerz pod kątem dermatologicznym powinien usprawiedliwiać rezygnację z takich badań? My w Dr Lucy uważamy, że nie. Dostosowujemy nasze produkty do specyficznych potrzeb psiej skóry czy sierści ale mamy też na uwadze ludzkie dłonie, które pomagają psu w pielęgnacji z ich wykorzystaniem. Dlatego wszystkie nasze kosmetyki są przebadane dermatologicznie. Mamy dzięki temu pewność, że są przyjazne zarówno dla czworonogów jak i ich właścicieli. Podobnie postępuje wielu innych producentów, którzy zdają sobie sprawę z odpowiedzialności za wprowadzane do obrotu kosmetyki dla psów. Ta świadomość jest kluczowa w zakresie bezpieczeństwa ich stosowania w celu pielęgnacji naszych pupili. Jako, że Dr Lucy to psiarski zespół, przykładamy do tej kwestii ogromną uwagę i robimy wszystko, co możliwe aby nasze produkty nie szkodziły psom naszym, jak i naszych Klientów, traktując je jako „produkt kosmetyczny”, który sankcjonuje restrykcyjna Ustawa z dnia 4 października 2018 r. o produktach kosmetycznych.

Kosmetyki dla psów a testy na zwierzętach

“Testowany dermatologicznie” może budzić w nas negatywne emocje i przywoływać skojarzenia z badaniami przeprowadzanymi na zwierzętach. Warto jednak wiedzieć, że w 2013 roku w całej Unii Europejskiej obowiązywać zaczął całkowity zakaz testowania produktów kosmetycznych na zwierzętach i wprowadzania takowych na rynek. Jest jedno ale, o którym wspominaliśmy. Psie kosmetyki nimi nie są, co pozwala niestety na testy na zwierzętach w przypadku wyczerpania alternatywnych metod badawczych. Czy jest to usprawiedliwieniem, aby je przeprowadzać? Nie w Dr Lucy. Testujemy nasze produkty dermatologicznie w zgodności z wymogami ustawy o produktach kosmetycznych, a więc bez udziału zwierząt.

Na czym polegają badania dermatologiczne?

Najczęściej stosowanymi metodami są badania prowadzone na określonej grupie ludzi, których nazywa się probantami. Oczywiście uczestniczą oni w testach dobrowolnie, najczęściej za określonym wynagrodzeniem. Ponadto w fazie testów zapewnioną powinni mieć specjalistyczną opiekę, na przykład lekarską. Wyróżnić tu możemy głównie:

Patch test, polegający na “przyklejeniu” na skórę specjalnego płatka, który zawiera testowany produkt. Po upływie 48 godzin następuje pierwszy odczyt reakcji skóry na preparat a ostatni po 96 godzinach od jej kontaktu z kosmetykiem.
ROAT, który polega na kilkukrotnym nakładaniu kosmetyku na skórę w określonych odstępach czasu oraz badanie jej reakcji na kontakt z nim.

Właśnie tego typu testy wykonujemy badając kosmetyki dla psów Dr Lucy, korzystając z usług profesjonalnych instytucji badawczych. To oczywiście nie wszystko. Przeprowadzamy też badania mikrobiologiczne czy fizykochemiczne. Dzięki temu, że dysponujemy własnym laboratorium mamy pewność, że wprowadzane przez nas do sprzedaży psie kosmetyki są bezpieczne dla czworonogów.

 

Badania dermatologiczne psich kosmetyków przeprowadzane w zgodności z ustawą o produktach kosmetycznych gwarantują, że podczas ich wykonywania nie ucierpiało żadne zwierzę. Świadomi producenci doskonale o tym wiedzą i pomimo różnych skojarzeń konsumentów przeprowadzają je, pieczętując bezpieczeństwo swoich produktów. Właśnie takie kosmetyki dla psów znajdziecie w sklepie internetowym Dr Lucy. Macie naszą gwarancję, że podczas ich testowania żadnym psom nie spadł z głowy nawet włos!