Pies to nie człowiek – jego naturalne zachowania czasami znacząco różnią się od naszych. Każdy właściciel powinien mieć tego świadomość. Wielokrotnie zdarza się tak, że przepełni miłością do naszego pupila próbujemy mu ją okazać na ludzki, a nie psi, sposób. Dobrym przykładem jest całowanie: dla nas to oznaka bliskości i czułości, natomiast psa może to zrazić – zaczyna się wtedy od nas odsuwać lub w ogóle nie reaguje na nasze działanie, wywołując w nas smutek. Jak więc zrozumieć psi język? Dr Lucy przychodzi z pomocą.

jak psy wyrażają uczuciaJAK PIES OKAZUJE RADOŚĆ I MIŁOŚĆ?

Na pewno każdy właściciel psa doświadczył przynajmniej raz w życiu radosnego szczekania przed drzwiami w momencie powrotu z pracy czy podróży. I to jest właśnie oznaka miłości i radości u czworonoga! Pies, który na widok swojego Pana/Pani podskakuje i próbuje oprzeć na nim dwie przednie łapy to jedna z najczęstszych i największych oznak przywiązania u zwierzęcia.

Niejednokrotnie nasz pupil próbuje podążać za nami krok w krok – często może nas to wyprowadzać z równowagi, zwłaszcza wtedy, kiedy robimy coś ważnego. Niepotrzebnie! To, że pies zaczepia nas nosem, przynosi zabawki, a kiedy nie reagujemy zaczyna gryźć nasze kapcie świadczy o tym, jak bardzo potrzebuje naszej obecności i prawdziwego kontaktu. Chęć zabawy z daną osobą to ogromny wyraz zaufania, jakim zostaliśmy obdarzeni przez czworonoga. Może on chcieć długiego kontaktu wzrokowego z właścicielem, a kiedy wreszcie zdecydujemy się go pogłaskać, z radości często liże nasze ręce – pot, który wydziela nasza skóra, informuje zwierzęcia m.in. o tym, jak się czujemy i czy w danym momencie jesteśmy zestresowani. Zasypianie pod naszymi nogami to również zaspokajanie pierwotnej potrzeby bezpieczeństwa. Psy bardzo szybko wyczuwają, z kim mają do czynienia – nie będą chciały przebywać w otoczeniu osoby, która budzi w nich negatywne skojarzenia.

Ogromnie ważną rolę gra dotyk. Kiedy nasz czworonóg wtula się nam między nogi lub pod pachę – to znaczy, że pragnie czuć nasz zapach, a także pozostawić swój. M.in. w taki sposób psy oznaczają „swój” teren. Możemy odwdzięczyć się za to drapaniem – za uchem, po klatce piersiowej i przy łopatkach. To ulubione miejsca, w których lubią być dotykane.

NIE PODCHODŹ – REAKCJA OBRONNA

Psy mają bardzo dobrze rozwinięty zmysł węchu i słuchu. Dzięki nim są w stanie szybko ocenić sytuację i w razie potrzeby przystąpić do ataku. Jeśli pies nie toleruje obecności jakiejś osoby, daje o tym głośno znać – zaczyna szczekać. Innymi oznakami, które informują o braku sympatii, jest m.in. unikanie kontaktu wzrokowego oraz brak reakcji na zawołanie go po imieniu. Również odmawianie wspólnej zabawy i jakiegokolwiek kontaktu fizycznego jest wyraźnym sygnałem, że w danej relacji coś jest nie tak.

CZY PIES POTRAFI SIĘ SMUCIĆ?

Oczywiście, że tak! Pies również może mieć gorszy dzień – będzie wtedy mniej skory do zabawy i bardziej leniwy. Może nie mieć ochoty na spacer. Na czworonogów silnie wpływa pogoda – w deszczowy dzień mogą snuć się po domu bez celu.

Psy nie potrafią płakać – umieją natomiast podkulać uszy i ogon oraz wycofywać się, jeśli czują, że właściciel jest na nich zły. Zdarza się, że zaczynają bardzo głośno wyć. Zwierzaki o spokojnym usposobieniu, kiedy odczuwają smutek, mogą nadmiernie wylizywać sierść i spędzać bardzo dużo czasu w swoim posłaniu. Nie będą chciały dopuścić do interakcji. Natomiast bardziej żywiołowe psy mogą nawet zdemolować mieszkanie lub celowo pogryźć ważne dla nas przedmioty.

Mamy nadzieję, że wskazówki, które zawarliśmy w artykule będą pomocne. Jeśli jednak zachowanie psa jest dla Ciebie niejasne, warto skontaktować się z lekarzem weterynarii lub psim behawiorystą. Specjaliści będą potrafili spojrzeć na każdy przypadek indywidualnie i udzielić cennych porad dotyczących naszego czworonoga. Powodzenia!