Pies to nie zabawka – w momencie, w którym myślimy nad adopcją zwierzęcia, możemy odczuć na własnej skórze prawdziwość tego stwierdzenia. Decyzja o przygarnięciu czworonoga nie może być podejmowana pod wpływem chwili. Bierzemy na siebie dużą odpowiedzialność za wychowanie i stworzenie bezpiecznej przestrzeni do rozwoju dla nowego członka rodziny. Dr Lucy przygotowała kilka rad, które pomogą psu i nam odnaleźć się w nowej rzeczywistości.

Jak wygląda adopcja psa?

PRZEMYŚL SWOJĄ DECYZJĘ KILKA RAZY

Pies, podobnie jak człowiek, posiada swoje uczucia i granice, których nie należy przekraczać. Każdy pupil jest inny, dlatego też trzeba mieć czas, aby go lepiej poznać. Decyzja o adopcji nie powinna wynikać więc z przypływu emocji lub z nacisku ze strony partnera lub dzieci. Pies będzie czuł się źle, jeśli poczuje niechęć lub niepełną akceptację ze strony któregoś z domowników. Z posiadaniem pupila wiąże się też cała masa obowiązków: wychodzenie na spacery kilka razy dziennie, obowiązkowe wizyty u weterynarza oraz konieczność zabawy i uczenia go zasad według których ma postępować. Pomyśl również, czy stać Cię, aby utrzymać psa: koszt karmy, akcesoriów do higieny oraz wszelkiego rodzaju zabiegów i ewentualnie kastracji nie powinien Cię przytłoczyć.

PRZYGOTUJ SIĘ: ADOPCJA PSA – PRZEBIEG PROCESU ADOPCYJNEGO

Tak naprawdę to, jak wygląda proces adopcyjny, zależy od indywidualnie przyjętych reguł w danej fundacji czy schronisku. W większości z nich opiekunowie zwierząt przeprowadzają wywiad z zainteresowanymi, dzięki któremu są w stanie podjąć decyzję o udzieleniu adopcji – pozytywną lub negatywną. Jej ostateczny wynik zależy m.in. od warunków, jakie przyszli właściciele mogą zapewnić psu, od nastawienia oraz obserwacji, w jaki sposób nawiązują więź z danym czworonogiem. Możliwe, że pojawi się temat obowiązkowych spacerów pod okiem pracownika schroniska – musimy być na to przygotowani oraz znaleźć czas na wspólne wyjście. Standardem jest również konieczność wypełnienia ankiety przedadopcyjnej oraz w niektórych przypadkach udzielenie zgody na wizytę przed- i poadopcyjną w nowym domu czworonoga.

Schroniskom i fundacjom nie zależy, jak powszechnie mogłoby się wydawać, wyłącznie na oddaniu psa przyszłym właścicielom. Ich celem jest dbanie o dobro zwierzęcia, a więc w tym przypadku upewnienie się, że pies otrzyma pomoc w razie choroby, będzie miał godne warunki do życia, możliwość swobodnego wybiegania się oraz zaaklimatyzowania się w nowym miejscu. Nieprzemyślana decyzja o adopcji może skutkować próbą ponownego oddania psa do schroniska – jest to traumatyczne przeżycie dla zwierzęcia, zwłaszcza, jeśli zdążył w jakimś stopniu przyzwyczaić się do nowych domowników.

ZADBAJ O SWOJE OTOCZENIE

Po pierwsze: upewnij się, że nikt z Twoich domowników nie jest uczulony na sierść. Czasami jest to bariera nie do przeskoczenia – alergia może być tak silna, że jedynym wyjściem z sytuacji będzie powrót psa do schroniska. Lepiej tego uniknąć.

Jeśli posiadasz dzieci, przygotuj je na przyjęcie czworonoga. Zapytaj, czy pojawienie się nowego członka rodziny cieszy je, a może napawa strachem? Przed podjęciem decyzji o adopcji zwróć uwagę, czy Twoje pociechy w ogóle lubią zwierzęta. Spróbuj namówić je, aby pogłaskały psa znajomych, a może weźcie go wspólnie na spacer? Czworonóg w domu to również nowe obowiązki. Nie narzucaj ich z góry – pozwól dzieciom określić, w jakim stopniu będą w stanie pomagać Ci w opiece nad psem. Adaptacja do nowych warunków to proces – nie zniechęcaj się, jeśli Twój syn czy córka nie spełniły Twoich oczekiwań i np. zamiast dwóch spacerów w ciągu dnia będą chciały wychodzić z psem tylko w weekendy. Ponów pytanie za jakiś czas – być może odpowiedź będzie już inna.

Czas pochylić się nad tematem przestrzeni. Przeanalizuj potencjalne zagrożenia, które mogą czyhać na Twojego nowego pupila. Może jest to czas, aby założyć ochronną kratę na balkonie lub naprawić dziury w ogrodzeniu? Jeśli mieszkasz w dość ruchliwym otoczeniu, pomyśl, jaką trasą będziesz mógł udać się na krótkie spacery. Sprawdź również, czy na podłodze w Twoim mieszkaniu nie znajdują się drobne elementy, które pies mógłby pogryźć lub – co gorsza – się nimi zadławić. Wszelkie leki i przekąski należy schować do wysokich szaf w miejscu niedostępnym dla zwierzęcia. Podobnie postępuj z produktami chemicznymi i kosmetykami. Tabliczka czekolady na biurku również może zachęcić psa do jej skonsumowania – pamiętaj, aby nie zostawiać takich rzeczy na wierzchu.

O pozostałych obowiązkach zostaniesz poinformowany w schronisku podczas przekazania czworonoga. Adopcja to dopiero początek – prawdziwa przygoda dopiero przed Wami! Powodzenia!

Jeśli chcesz poznać szczegóły procesu adopcyjnego w Fundacji Dr Lucy, kliknij w poniższy link. Może jeden z naszych podopiecznych okaże się dla Ciebie najlepszym towarzyszem na całe życie? 😊

https://fundacjadrlucy.pl/adopcja/