Blog

Pies w łóżku – czy może z nami spać?

Temat obecności psa w łóżku jest kontrowersyjny a źródła traktują o nim dwojako – na tak, lub nie. W dzisiejszym wpisie na blogu Dr Lucy podejdziemy do tematu nieszablonowo. Otóż nie zamierzamy nikogo przekonywać ani do jednego, ani do drugiego rozwiązania. Ograniczymy się do fachowej porady, która będzie przydatna w obu przypadkach.

Pies w łóżku? Ilu zwolenników, tylu przeciwników. Mniej więcej, bo jeśli wierzyć statystykom, ci, którzy zapraszają czworonoga do sypialni na nocny spoczynek mają drobną przewagę. Nie oznacza to, że argumenty strony przeciwnej są pozbawione logiki. Podjęliśmy jednak decyzję, że Dr Lucy nie opowie się po żadnej z nich. Zamiast tego mamy garść przydatnych porad dla wszystkich.

Argumenty przeciw

Ci, którzy preferują spać bez psa w łóżku mają ku temu całkiem logiczne powody, pod którymi podpisuje się wielu behawiorystów. Chodzi między innymi o teren. Poprzez „zdobywanie” przestrzeni łóżkowej pupil może manifestować swoje zapędy do przewodnictwa w stadzie, dominacji. Dodatkowo oduczenie spania w łóżku wcale nie jest łatwe i wymaga sporo cierpliwości. Inni zwracają z kolei uwagę na aspekty higieniczne czy pozostawianie w pościeli sierści, będącej czynnikiem alergennym. Cierpieć może również jakość naszego snu, szczególnie w przypadku ras dużych – psy w nocy chętnie zmieniają pozycję, czuwają, warczą, chrapią a nawet potrafią się rozpychać, co może nas przecież budzić.

Argumenty za

Zwolennicy psów w łóżku również mają swoją rację, która także popierana bywa przez behawiorystów. Ich zdaniem, dopóki pies w łóżku nie walczy o terytorium, wchodzi do niego na komendę i schodzi, gdy życzy sobie tego pancia lub pan, to nie ma powodu do niepokoju. Może on szukać po prostu komfortu, bliskości z człowiekiem i bezpieczeństwa. W zamian zaoferuje przyjemne ciepełko, które jesienią czy zimą jest na wagę złota. Ci, którzy zapraszają pupila do łóżka podkreślają też rozwój pozytywnych relacji z czworonogiem czy ograniczenie stresu dzięki jego obecności w pościeli.

Zakaz wstępu do łóżka

Jeśli nie życzymy sobie obecności psa w łóżku, musimy być konsekwentni. Nawet przesłodki szczeniak nie powinien się w nim znaleźć, jeśli chcemy uniknąć problemów z odzwyczajeniem starszego już czworonoga od wskakiwania do niego na noc. Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że pupila ciągnąć może w stronę naszej pościeli poczucie komfortu. Przede wszystkim powinniśmy mu więc zapewnić wygodne miejsce, w którym będzie mógł odpocząć także w trakcie dnia. Dr Lucy poleca w tym zakresie specjalistyczne materace PsieHistorie od Hevea, w których psi komfort stawiany jest na pierwszym miejscu.

Pies w łóżku – higiena

Tym, którzy nie wyobrażają sobie nocy bez swojego futrzaka na wyciągnięcie ręki, Dr Lucy zaleca przede wszystkim odpowiednią higienę. Po spacerze koniecznie zweryfikujmy, czy nasz pupil nie napotkał po drodze czegoś o wątpliwych dla nas walorach zapachowych, idealnie nadającego się do wytarzania. W takim przypadku niezbędna będzie kąpiel z wykorzystaniem dobrych i skutecznych psich kosmetyków. Odpowiedniego szamponu dla psa możecie szukać we wszystkich liniach Dr Lucy. Jeśli po przechadzce w deszczu pupil zmoknie, musimy go oczywiście wysuszyć. Intensywny, psi zapach da się zamaskować repelentem w sprayu. W linii Dr Lucy Pro znajdziecie aż cztery warianty zapachowe naszej mgiełki! Psie łapy łapią podczas przechadzki sporo bakterii i brudu. Zanim udamy się z psem na spoczynek dokładnie je umyjmy. Jeśli zastosujemy odżywcze masło o przyjemnym zapachu, zadbamy też o ich optymalne nawilżenie.

Pies w łóżku – sierść

Pamiętajmy też o należytej pielęgnacji szaty i skóry. Codzienne czesanie to podstawa. Ułatwi je odpowiedni spray do rozczesywania sierści psa. Nie chodzi wyłącznie o zapewnienie optymalnej kondycji włosów z wykorzystaniem psich kosmetyków. Przez większość roku aktywne są kleszcze, a tych w łóżku raczej nie chcemy. Czesanie zwiększa szanse ich dostrzeżenia i usunięcia. Na rynku dostępne są też specjalne grzebienie, które ułatwią to zadanie. Nie będą jednak odpowiednie do każdego rodzaju sierści. Również żaden repelent nie gwarantuje odporności na te pajęczaki a do tego w ich składzie często znajdziemy niepożądaną chemię. Tu polecić musimy ten z linii Dr Lucy Eco, który jest w pełni naturalny i wegański. Porządne wyczesywanie czy szczotkowanie pozwoli oczywiście pozbyć się podszerstka i martwych włosów, ograniczając ich ilość w naszej pościeli. Usuniemy też inne zabrudzenia jak kawałki liści, gałązek czy drobiny piasku. Dzięki tym zabiegom łóżko z psem będzie czystsze i bardziej higieniczne.

Pies w łóżku to temat kontrowersyjny. Jedni wpuszczają go tam na noc, inni nie. Nie zamierzamy nikogo przekonywać do konkretnych rozwiązań. Zamiast tego polecamy zadbać o higienę i pielęgnację psiej sierści z wykorzystaniem naszych kosmetyków dla psów. Zerknijcie do naszego sklepu internetowego, w którym znajdziecie wszystko, co potrzebne! Co ważne – odwiedziny polecamy również tym, którzy nie śpią ze swoimi pupilami. Bieżąca pielęgnacja sierści jest przecież ważna również w ich przypadku! Właśnie dlatego kosmetyki dla psów od Dr Lucy polecają się… dla wszystkich bez wyjątku!