Blog

Podróż z psem – jak przewozić naszego pupila?

Co prawda czas wakacyjnych wojaży dobiegł już chyba końca, ale niezależnie od pory roku podróż z psem bywa nieraz koniecznością podyktowaną zupełnie innymi potrzebami. Jak go przewozić i na co zwrócić uwagę, aby odbywała się ona komfortowo i bezpiecznie? Sprawdźcie to razem z Dr Lucy!

Życie z czworonogiem wymaga czasem przetransportowania go z punktu A do punktu B. Wspólna podróż z psem wiąże się nie tylko z wakacyjnym wyjazdem. Warto więc wiedzieć, jak się do niej przygotować, aby nie była udręką ani dla nas, ani dla towarzyszących nam zwierząt. O czym musimy pamiętać? Co mówią przepisy prawa? Na co zwrócić szczególną uwagę? Razem z Dr Lucy postaramy się odpowiedzieć na te pytania.

Podróżujemy nie tylko podczas wakacji

Podróże z psem kojarzą nam się najczęściej z dłuższymi wyjazdami w okresie letnich wakacji. Tymczasem odbywać je możemy znacznie częściej i na o wiele krótszych dystansach. Od czasu do czasu trzeba przecież zabrać pupila do weterynarza, plenerowy spacer czy odwiedzić z nim rodzinę. Z transportem potrzebujących zwierząt styczność ma także wspierana przez nas Fundacja Dr Lucy i my sami również – ważnymi członkami Dr Lucy Team są w końcu także i psy, co wiąże się ze wspólnymi przejazdami do biura w dni robocze. Okazji do mniejszych i większych podróży jest więc całkiem sporo. Aby przebiegały one bez zbędnych kłopotów musimy wiedzieć, jak je zorganizować w należyty sposób. Dzięki temu unikniemy dyskomfortu a nawet niepotrzebnego… mandatu!

Co przed podróżą?

Niezależne od środka transportu, którym razem będziemy się przemieszczać, musimy zadbać o dobre samopoczucie. Zanim udamy się w podróż z psem zadbajmy o to, by był on spokojny i zrelaksowany. Unikajmy podawania obfitego posiłku i pozwólmy pupilowi załatwić jego potrzeby fizjologiczne. W niektórych sytuacjach będziemy musieli spełnić także wymagania przewoźników, od których zależeć może cena biletu. Podczas dłuższych wojaży należy zaplanować przystanki i spakować dodatkowe rzeczy, jak chociażby miskę i wodę. Na krótkich dystansach zazwyczaj nie jest to konieczne. Nie zapominajmy też o odpowiedniej higienie naszego czworonoga, dzięki czemu unikniemy chociażby uciążliwych zapachów. Kosmetyki dla psów od Dr Lucy pomogą o nią zadbać!

Pies w samochodzie

Auto często jest wykorzystywane przez nas do podróżowania z psem. Kierując pojazdem mamy ograniczone możliwości ku temu, aby po drodze doglądać poczynania czworonoga. Z uwagi na wspólne bezpieczeństwo powinniśmy należycie go zabezpieczyć. Tego też wymagają przepisy prawa, które z uwagi na brak precyzji w tym zakresie każą traktować psa jako… ładunek, odwołując się pośrednio do ustawy Prawo o ruchu drogowym. Z drugiej jednak strony, zgodnie z ustawą ochronie zwierząt, jesteśmy zobowiązani do tego, aby przewóz taki nie powodował cierpienia i stresu zwierzęcia. Innymi słowy ma być bezpieczne i komfortowo. Jak uzyskać taki efekt w samochodzie? Oto wskazówki Dr Lucy:

– Dzięki specjalnemu transporterowi, który jest bardzo przydatny dla małych ras psów. Stosując go pamiętajmy o tym, że on sam również musi być unieruchomiony, by nie przesuwał się po wnętrzu samochodu w trakcie jazdy
– Psy średniej wielkości możemy przewozić na przykład na tylnej kanapie z wykorzystaniem specjalnych szelek, pozwalających nam zapiąć je w samochodowe pasy bezpieczeństwa
– Duże rasy psów mogą wymagać przestrzeni w bagażniku samochodu typu kombi i odpowiednich pasów. W autach, których przestrzeń na to pozwala można zastosować też specjalne klatki transportowe.

Podróżując z psem samochodem mamy spore możliwości zapewnienia mu komfortu. W przypadku transporterów i klatek pamiętajmy o odpowiednim przyzwyczajaniu do nich naszych pupili, gdyż mogą powodować one stres a nawet panikę. Zadbajmy o odpowiednią temperaturę wewnątrz auta. Możemy też wyposażyć się w specjalny materiał ochronny na siedzenia. W przypadku wykorzystania twardej zazwyczaj przestrzeni bagażowej, warto rozważyć odpowiednią matę, która zapewni pupilowi większą wygodę podczas podróży. Przykładem może być wielofunkcyjna, mobilna mata PsieHistorie od Hevea do wykorzystania również poza samochodem.

Pies w tramwaju lub autobusie

Wielu z nas korzysta z komunikacji miejskiej codziennie. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby podróż z psem odbyć tramwajem czy autobusem. Musimy tylko pamiętać o zasadach, które określają miejscy przewoźnicy – mogą one być zróżnicowane. W Poznaniu na przykład nie musimy kupować dla psów biletu. Muszą one być trzymane na smyczy i w kagańcu, chyba że to czworonogi miniaturowe i małe przewożone na rękach lub w transporterku. Ponadto muszą one być zaszczepione przeciwko wściekliźnie, zaczipowane, a właściciel wyposażony w potwierdzające to dokumenty oraz torebki na odchody.

Pies w pociągu

Kolej zapewnia możliwość odbycia podróży z psem, ale również określa zasady, na jakich powinna się ona odbywać. Podczas przejazdów Intercity nie musimy kupować dla małego psa biletu, jeśli przewozimy go w specjalnym transporterku, klatce lub koszu. W przeciwnym wypadku należy uiścić zryczałtowaną opłatę. Będziemy też zobowiązani do użycia kagańca i smyczy oraz na żądanie okazać dokument potwierdzający szczepienie przeciwko wściekliźnie.

Pies w samolocie

To, że czworonogi skrzydeł nie mają nie oznacza, że nie mogą latać. Szczegółowe zasady w takim przypadku określają linie lotnicze. W PLL LOT podróż z psem może odbyć się na trzy sposoby:

– W kabinie pasażerskiej, wyłącznie z wykorzystaniem odpowiedniego transportera lub specjalnej, miękkiej torby. Waga całości nie może przekroczyć 8 kg, a wymiary maksymalne zróżnicowane są w zależności od typu samolotu, jakim realizowany jest przelot.
– W luku bagażowym z wykorzystaniem specjalnego transportera, który spełnia warunki IATA Live Animals Regulations. Musi on być na tyle duży, aby zapewnić psu swobodę ruchu, wentylowany i wyposażony w chłonne podłoże, wodę oraz jedzenie. Klatka wykonana w całości ze zgrzewanej lub drucianej siatki nie będzie spełniać tych wymagań.
– Jako ładunek cargo, w osobnym samolocie. Taki transport jest realizowany za pośrednictwem zewnętrznych firm spedycyjnych i wymaga odpowiedniego transportera, aktualnych szczepień przeciwko wściekliźnie, zaświadczeń weterynaryjnych o stanie zdrowia, uwzględniających przepisy kraju wylotu, kraju docelowego oraz portów tranzytowych, wszczepiony chip oraz paszport.

O podróżnym savoir vivre słów parę

Podróż z psem z wykorzystaniem transportu zbiorowego zobowiązuje nas do zachowania odpowiednich standardów. Starajmy się, aby pies nie był uciążliwy nie tylko dla nas, ale też innych podróżnych. Pomoże w tym nasz poręczny i łatwy w stosowaniu repelent zapachowy, dzięki któremu sierść czworonoga zyska przyjemniejszy zapach. To jednak nie wszystko. Zarówno długowłose psy jak i te z krótką szatą narobić mogą niemałego zamętu w zatłoczonym autobusie czy tramwaju. Takie warunki sprzyjają pozostawianiu włosów na ubraniach stojących w sąsiedztwie współpasażerów. Korzystając z komunikacji miejskiej starajmy się o to, by sierść naszego pupila była wyczesana i zadbana. Sprawę ułatwią szampony oraz odżywki Dr Lucy. Mniej włosów to także mniejszy problem ze sprzątaniem prywatnego samochodu. Dbajmy więc o pielęgnację naszych czworonogów niezależnie od preferowanego środka transportu!

 

Podróż z psem wymaga odpowiedniego przygotowania. Przede wszystkim musi być bezpiecznie i komfortowo. Nie tylko dla nas, ale także i dla współpasażerów, szczególnie w środkach transportu zbiorowego. Kosmetyki dla psów pomogą ograniczyć uciążliwy zapach oraz ułatwią należytą pielęgnację sierści. W połączeniu ze szczotkowaniem pozwolą uniknąć jej osiadania na ubraniach innych podróżnych czy desce rozdzielczej prywatnego samochodu. Jeśli szukacie dobrych i sprawdzonych kosmetyków dla psów, z sumieniem czystym jak samoyed po kąpieli z wykorzystaniem naszego Casual 2, polecamy Wam sklep internetowy Dr Lucy!