Posiadanie czworonoga rządzi się pewnymi prawami. Wprowadza on do domowego ogniska radość, szczęście, miłość i… sporą ilość sierści! Znaleźć ją możemy na spodniach, butach, koszulce a nawet sukience, która od dłuższego już czasu przebywa przecież w szafie. Jak sobie z nią poradzić? Oto sposoby na psią sierść na ubraniach!
Jeśli mamy w domu psa, to trudno będzie nam uniknąć uciążliwości związanych z jego sierścią. Dotyczyć to może także tych, które z założenia sierści nie gubią. Możemy jednak minimalizować jej obecność, również na naszych ubraniach. Jak to zrobić? Dr Lucy przekona Was, że to wcale nie takie trudne. Wystarczy skorzystać ze sprawdzonych i skutecznych sposobów!
Zadbana sierść to podstawa
Im więcej uwagi poświęcimy zdrowej skórze i sierści naszego czworonoga, tym mniej włosów znajdować będziemy na naszych ubraniach. Podstawą jest należyte wyczesywanie, i to nie tylko w okresie linienia. Ważna jest tu systematyczność. Choć wydawać mogłoby się, że problem dotyczy głównie długowłosych ras psów, to paradoksalnie bardziej uciążliwe mogą okazać się te krótkowłose. Dlaczego? Ponieważ ich sztywna zazwyczaj sierść potrafi wbijać się w tekstylia, a z uwagi na małą długość jest trudniejsza do usunięcia. Dodatkowo wielu właścicieli czworonogów błędnie sądzi, że krótkowłose psy nie wymagają szczotkowania. Aby sierść była zadbana niezbędna jest też zdrowa skóra. Dlatego podczas jej ogarniania ważne są bezpieczne, ale skuteczne zarazem kosmetyki dla psów. W ofercie Dr Lucy znajdziecie właśnie takie. Poza szamponami pomocne będą odżywki, które ułatwią rozczesywanie, a skórze dostarczą niezbędnych witamin i składników odżywczych. Jeśli Wasz pupil ma tendencje do alergii, a jego skóra jest wrażliwa, wybierzcie szampon hipoalergiczny dla psa Hypo S, z linii Dr Lucy Pro.
Tych jednak, którzy chwycili w tym momencie za szczotki, trymery i kosmetyki dla psa musimy jednak sprowadzić na ziemię. Same zabiegi pielęgnacyjne nie rozwiążą problemu, a jedynie pomogą go ograniczyć. Co jeszcze możemy więc zrobić?
Rolki do ubrań
W Dr Lucy zawsze mamy je pod ręką. To nasz podstawowy oręż w walce z psimi kłakami. Wałek pokryty przylepną taśma skutecznie je usuwa choć wbitym w tkaninę, krótkim włoskom może nie podołać. W większości przypadków powinna sobie jednak poradzić. Do tego jest bezpieczna dla naszej odzieży.
Specjalne rękawiczki
Sierść, której usunięcie z ubrań sprawia większe trudności, można zebrać specjalnie zaprojektowanymi do tego celu rękawiczkami. Są one szorstkie i poradzą sobie nawet z drobnymi, powbijanymi w ubrania włoskami. Mają jeden minus – mogą nie być zbyt przyjazne delikatnym materiałom. W ich przypadku lepiej użyć mniej inwazyjnej, welurowej szczotki.
Gdy narzędzi brak
Jeśli nie mamy przy sobie specjalistycznego sprzętu, a potrzebujemy szybkiego efektu, możemy posiłkować się gumową rękawiczką, ściereczką z mikrofibry a nawet… wilgotną dłonią. Może efekty nie będą rewelacyjne, ale z grubsza usuniemy dzięki tym sposobom psią sierść z naszych ubrań. Możemy też pomóc sobie w nieco inny sposób
Odpowiednie pranie odzieży
Niektóre pralki wyposażone zostały w specjalny tryb pracy, dzięki któremu są w stanie skutecznie usunąć sierść z pranych ubrań. Większość z nich niestety go nie posiada. Nie oznacza to jednak, że pralka sobie z nią nie poradzi. Trzeba jej tylko trochę pomóc. Można skorzystać ze specjalnych kulek, które wrzuca się do bębna. Podczas prania włoski powinny przykleić się do niej, jak do rzepa. Podobny efekt możemy uzyskać wkładając do niego wraz z ciuchami dwie piłki tenisowe lub ściereczkę z froty. Dobrym pomysłem jest zastosowanie płynu do tkanin o działaniu antystatycznym. Dzięki niemu usunięcie włosków z prania będzie łatwiejsze. Można go zastąpić odrobiną octu, który dodatkowo zmiękczy nasze ubrania. Trzeba jednak uważać, aby nie przesadzić z uwagi na jego zapach. Po takim praniu i wysuszeniu ubrań warto dodatkowo je strzepnąć. To powinno załatwić sprawę.
Pralka powinna być czysta
Zdarza się i tak, że do prania wkładamy ubrania, na których sierści nie ma, a po wysuszeniu stwierdzamy jej obecność. To znak, że czas pralkę wyczyścić. Zazwyczaj ograniczamy się w tej czynności do filtra. Tymczasem pozostałości zabrudzeń mogą odkładać się także na samym bębnie oraz na jego uszczelkach. Pamiętajmy więc, aby przed praniem wyczyścić z nich to, co pralka usunęła z poprzedniego wsadu.
Otoczenie wolne od sierści
Nie bez znaczenia będzie też to, czy przykładamy należytą uwagę do bieżącego usuwania psiej sierści z naszego lokum. Lekki podszerstek unoszony może być najmniejszym podmuchem powietrza i przemieszczany na meble, do szaf czy też na nas. Jeśli chcemy zminimalizować ilość sierści na ubraniach powinniśmy na bieżąco usuwać ją z mieszkania. Chcecie wiedzieć jak skutecznie to zrobić? Zerknijcie w jeden z ostatnich wpisów bloga Dr Lucy!
Psia sierść na ubraniach to nasza codzienność. W końcu jesteśmy psiarzami i wiemy, że mieszkając z czworonogiem nie da się jej uniknąć. Na szczęście Dr Lucy ma na nią sprawdzone sposoby, które polecamy również i Wam! Nie zapominajcie o podstawach, czyli należytej czystości dookoła siebie oraz wykorzystywaniu odpowiednich kosmetyków dla psów podczas pielęgnacji sierści swoich pupili!