Blog

Podszerstek – wszystko co należy o nim wiedzieć

Nietrudno się domyślić, że sierść u psa pełni bardzo ważne funkcje. Jedną z istotniejszych jej części może być tak zwany podszerstek. Czy wszystkie psy go mają? Jaka jest jego rola? Jak pielęgnować sierść podszerstkową i czy używać kosmetyków dla psów? Oto wszystko, co należy o nim wiedzieć.

Podszerstek u psów potrafi być sporym utrapieniem dla właścicieli czworonogów. Unoszące się w powietrzu leciutkie, drobne włosy osiadają na wszystkim, co możliwe. Nie ma sposobu na to, aby pozbyć się go raz na zawsze. I bardzo dobrze, gdyż pełni on bardzo ważne funkcje, będąc nieodzownym elementem sierści niektórych czworonogów. Pocieszeniem może być fakt, że część zarówno krótkowłosych ras psów jak i psów długowłosych go nie posiada. Tym natomiast, które go mają, najczęściej wystarczy należyta pielęgnacja i stosowanie odpowiednich kosmetyków dla psów. Wszystko, co trzeba o nim wiedzieć, znajdziecie poniżej.

Czym jest podszerstek?

Podszerstek jest częścią sierści u psa, która znajduje się najbliżej jego skóry i wyrasta dookoła włosa podstawowego. Te podszerstkowe są więc krótsze od właściwych i zdarza się, że nie widać ich na pierwszy rzut oka. Przynajmniej patrząc na sierść, bo oczywiście często dostrzec możemy drobne włoski, które potrafią leniwie unosić się dookoła szczególnie podczas drapania. To właśnie podszerstek, którego włosy zwane są też puchowymi lub wtórnymi. Ta część sierści u krótkowłosych ras psów pełni bardzo ważną rolę. Podobnie jeśli chodzi o długowłose psy. Przede wszystkim stanowi ona barierę dla niepożądanych czynników środowiskowych. Pomaga utrzymać odpowiednią temperaturę ciała czworonogowi lub też zabezpiecza jego skórę przed wilgocią i wodą. Ogromne znaczenie mają tu uwarunkowania genetyczne w danej rasie, które determinują jej najlepsze przystosowanie do określonych warunków naturalnych. Co to oznacza? Że nie powinniśmy pozostawiać sierści podszerstkowej samej sobie bez odpowiedniej pielęgnacji, gdyż najpewniej nasz pies nie przebywa w warunkach, do których genetycznie jego sierść przystosowała natura.

Jakie rasy psów nie mają podszerstka?

Trzeba wiedzieć, że nie wszystkie psy zostały wyposażone w podszerstkowy typ sierści i wcale nie zależy to od tego, czy mamy do czynienia krótkowłosymi rasami psów czy długowłosymi psami. Te, które go nie mają, to na przykład: Pudel, Yorkshire Terrier, Chart afgański, Bedlington Terrier, Maltańczyk, Bichon Frise, West Highland Terrier, Irish Soft Coated Terrier czy Sznaucer. Nie oznacza to jednak, że ich sierść nie wymaga odpowiedniej pielęgnacji z wykorzystaniem kosmetyków dla psów. Dla tych, które podszerstek mają, polecane są różnego rodzaje preparaty, jak na przykład odżywka do rozczesywania sierści psa Dr Lucy, szczególnie w przypadku tendencji do kołtunienia sierści długowłosych ras psów.

Wyczesywanie

To podstawowa czynność, która pomaga zachować należyty stan podszerstka. Jest on pełen martwych włosów, zrogowaciałego naskórka oraz innych zabrudzeń, które jesteśmy w stanie skutecznie usunąć dzięki odpowiedniej szczotce. Warto pamiętać o tym, aby wcześniej należycie zwilżyć sierść. Pozwoli to uniknąć uszkodzenia przesuszonych włosów. Można do tego celu wykorzystać miękką wodę lub odżywkę w sprayu i spray do rozczesywania włosów psa, które ułatwią tę czynność i dostarczą odżywcze witaminy również skórze. Ta dzięki szczotkowaniu będzie też lepiej natleniona, co pozytywnie wpłynie na kondycję mieszków włosowych.

Szczotka to nie wszystko

Aby kompleksowo zadbać o sierść nie powinniśmy ograniczać się wyłącznie do szczotkowania. Niezbędne będą też odpowiednie kosmetyki dla psów, szczególnie w przypadku ras, u których jest ona obfita. Dobry szampon dla psów długowłosych i odżywka do rozczesywania sierści psa to zestaw minimum. Możemy ją stosować podczas kąpieli lub wykorzystać formę wygodnego sprayu, który nie wymaga spłukiwania. Warto wyposażyć się też w różnego rodzaju nawilżające oleje czy lotion. Właściciele krótkowłosych ras również nie powinni rezygnować ze stosowania odpowiednio dobranych kosmetyków dla psów, które zapewnią krótkiej, podszerstkowej sierści należytą kondycję. Ważne jest także to, aby były one bezpieczne dla naszych czworonogów. Właśnie takie znaleźć możemy w szerokiej ofercie Dr Lucy. Ich jakość potwierdzają groomerzy współpracujący z naszą marką.

 

Podszerstek stanowi jedną z warstw ochronnych sierści. Wymaga odpowiedniej pielęgnacji z wykorzystaniem nie tylko szczotki, ale też skutecznych kosmetyków dla psów. Bez względu na to, czy pielęgnujemy sierść krótką czy też długowłose psy, w sklepie Dr Lucy znajdziemy wszystko, co będzie nam potrzebne do utrzymania jej w należytej kondycji.